Na mobilný dom nie je treba stavebné povolenie. Pravda alebo Mýtus?
31. 01. 2020

Na mobilný dom nie je treba stavebné povolenie. Pravda alebo Mýtus?

V posledných rokoch aj u nás narastá popularita mobilných domov. Stále častejšie si tento typ domu kupujeme na rekreáciu alebo aj na trvalé bývanie. K ich obľube prispieva aj nízka obstarávacia cena pri relatívne slušnom komforte bývania v moderných typoch domov. Čo musíte vybaviť, ak sa rozhodnete pre umiestnenie mobilného domu na pozemku?

Ako sa na mobilný dom pozerá zákon?

Či už sa jedná o mobilný dom vybavený ťažnou ojou a kolesami alebo o modulový dom, ktorý na pozemok umiestni žeriav, je to výrobok plniaci funkciu stavby. Výrobok plniaci funkciu stavby spadá do režimu stavebného zákona. Či už je mobilný dom využívaný na  bývanie alebo na rekreáciu (čo zvyčajne je) vzťahujú sa na naň rovnaké pravidlá ako na stavbu rodinného domu. Pravidlá sa týkajú svetlej výšky miestnosti, šírky chodby, energetickej náročnosti, plochy miestností. Výrobok musí spĺňať hygienické normy a predpisy požiarnej bezpečnosti.

Čo treba vybaviť, ak si chcete zakúpiť mobilný dom?

Umiestnenie mobilného domu na pozemku vyžaduje súhlas stavebného úradu alebo musí byť v súlade s územným plánom obce. Vaše kroky teda povedú na stavebný úrad. Stavebnému úradu predložíte žiadosť o vydanie územného rozhodnutia, doložíte vlastnícke právo k pozemku a dokumentáciu k mobilnému domu. Potrebovať budete aj vyjadrenie od technickej a dopravnej infraštruktúry na danom  mieste kde sa bude dom nachádzať.

Ako postupovať po kladnom vybavení územného rozhodnutia?

Možnosť umiestniť mobilný dom na pozemku je týmto schválená. Nie je potrebná kolaudácia ani zápis do katastra nehnuteľností.

Mobilné domy s hypotékou

Na trhu už sa začínajú objavovať aj mobilné domy, ktoré je možné skolaudovať a získať na ne súpisné číslo. V takom prípade sa na dom vzťahujú i predpisy ohľadom dane z nadobudnutia nehnuteľnosti a dane z nehnuteľností. Zároveň je možné na takýto dom čerpať hypotekárny úver.

Stavebné povolenie na mobilný dom teda nie je potrebné ale vybaveniu súhlasu sa nevyhnete. A čo prinesie budúcnosť? Budeme mobilné domy vídavať v našich uliciach čoraz častejšie?

Marta Dobiašová
Autor: Marta Dobiašová

Dobrý deň.

Som nezáviský realitný maklér s licenciou Realitnej únie SR, pôsobím v Bratislave a v blízkom okolí.

V oblasti realít pracujem už šiesty rok. Práca realitného makléra je zaujímavejšia, živšia a náročnejšia ako práca účtovníka, ktorú som vykonávala predtým. Páči sa mi, musím byť nielen obchodník, ale trochu aj psychológ, mediátor, architekt, daňový poradca. Pomáham ľuďom uľahčiť si život, aby pri riešení realitných obchodov boli bez zbytočných starostí a stresu, aby predali, kúpili prípadne prenajali nehnuteľnosť čo najlepšie. Aby neprišli o svoj majetok.

Môžete sa spoľahnúť na moju profesionalitu, zmysel pre zodpovednosť. Ku každému zákazníkovi pristupujem induviduálne, zohľadňujem jeho záujem a požiadavky, veľkú pozornosť venujem bezpečnosti každého obchodu.    Záleží mi na vykonaní profesionálnej práce a na spokojnosti klienta, dbám na svoje dobré meno a povesť. Potom za mňa hovoria referencie spokojných zákazníkov.

Keď ste dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Ak Vás zaujíma čokoľvek z realitnej oblasti, chcete sa na niečo spýtať, o niečom sa iba poradiť, neváhajte ma kontaktovať. Rada sa s  Vami stretnem nezáväzne pri káve a zodpoviem Vaše otázky.