Investícia verzus špekulácia
02. 01. 2020

Investícia verzus špekulácia

Premýšľali ste niekedy nad tým, aký je rozdiel medzi investíciami a špekuláciami?

Ak dostanete rovnakú alebo vyššiu hodnotu, než ktorú zaplatíte, ide o investíciu. Ak cena, ktorú zaplatíte, bude vyššia ako hodnota, ktorú za túto cenu dostanete, budete pravdepodobne špekulovať.

Na začiatok by bolo dobré spomenúť, že mnoho ľudí si pletie cenu nehnuteľností s hodnotou nehnuteľností. Cena je to, čo kupujúci vynakladá na obstaranie nehnuteľnosti. Hodnota je to, čo kupujúci za túto cenu dostane. A toto nie je vždy rovnaké.

Žiadna investícia ale nie je bez rizika, dôkazom toho bol rok 2008. Keď investujete, malo by vaše rozhodnutie vychádzať predovšetkým z reálnych čísel a vašich reálnych možností. Investori sa vždy spýtajú rovno sami seba, či príjem z prenájmu a celkové náklady spojené s týmto obchodom s nehnuteľnosťami dokážu splniť ich predstavu o požadovanej cene.

Pri dobrej investícii do nehnuteľností by ste si mali byť istí, že okrem niektorých nepredvídaných okolností môžete pravdepodobne dosiahnuť kladné výnosy svojej investície.

Špekulanti zase skôr kúpia nehnuteľnosť na základe presvedčenia, že hodnota majetku sa výrazne zvýši. Vsádzajú predovšetkým na zhodnocovanie cien. Idú do rizika, že môžu časť alebo dokonca všetky svoje zásadné investície stratiť.

Existujú nejaké súhrnné metódy oceňovania nehnuteľností?

Predajný prístup

Prístup k porovnaniu predaja sa bežne používa na ocenenie nehnuteľností typu ako je byt alebo rodinný dom na základe toho, aké nehnuteľnosti s podobnými vlastnosťami sa v rovnakej geografickej oblasti v poslednej dobe predali. Ak sa budete pozerať na nehnuteľnosť v rezidenčnej oblasti, často mnoho domov v susedstve bolo postavených rovnakým staviteľom, takže hľadanie nehnuteľností s podobnými vlastnosťami by nemalo byť ťažké. Predajný prístup je zároveň tiež užitočným ukazovateľom súčasnej hodnoty rodinného domu.

Prístup k nákladom

Tento prístup sa bežne používa na ocenenie vlastností tzv. Zvláštneho použitia, ako sú napr. Kostoly alebo knižnice. Nákladový prístup hovorí, že hodnota nehnuteľnosti by mala byť v celkovej výške nákladov na výstavbu rovnocennej budovy. Ak teda chcete vedieť, aká je hodnota konkrétnej stavby, mali by ste si zároveň položiť otázku, koľko by stálo vybudovať rovnakú konkrétnu budovu v rovnakej veľkosti.

Prístup k príjmom

Prístup k príjmom sa bežne používa na ocenenie bytových domov. Tento prístup hovorí, že hodnota nehnuteľnosti sa určuje tak, že sa vezme tzv. Čistý prevádzkový príjem nehnuteľnosti a vydelí sa maximálnou sadzbou. Je samozrejme veľmi dôležité počítať so správnymi číslami a že tieto výpočty by mal najlepšie vykonávať odborník, ktorý dobre pozná miestny trh s nehnuteľnosťami.

Marta Dobiašová
Autor: Marta Dobiašová

Dobrý deň.

Som nezáviský realitný maklér s licenciou Realitnej únie SR, pôsobím v Bratislave a v blízkom okolí.

V oblasti realít pracujem už šiesty rok. Práca realitného makléra je zaujímavejšia, živšia a náročnejšia ako práca účtovníka, ktorú som vykonávala predtým. Páči sa mi, musím byť nielen obchodník, ale trochu aj psychológ, mediátor, architekt, daňový poradca. Pomáham ľuďom uľahčiť si život, aby pri riešení realitných obchodov boli bez zbytočných starostí a stresu, aby predali, kúpili prípadne prenajali nehnuteľnosť čo najlepšie. Aby neprišli o svoj majetok.

Môžete sa spoľahnúť na moju profesionalitu, zmysel pre zodpovednosť. Ku každému zákazníkovi pristupujem induviduálne, zohľadňujem jeho záujem a požiadavky, veľkú pozornosť venujem bezpečnosti každého obchodu.    Záleží mi na vykonaní profesionálnej práce a na spokojnosti klienta, dbám na svoje dobré meno a povesť. Potom za mňa hovoria referencie spokojných zákazníkov.

Keď ste dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Ak Vás zaujíma čokoľvek z realitnej oblasti, chcete sa na niečo spýtať, o niečom sa iba poradiť, neváhajte ma kontaktovať. Rada sa s  Vami stretnem nezáväzne pri káve a zodpoviem Vaše otázky.